Jak promować sklep obuwniczy?

Rozwój technologii i internetu przyczynił się w bardzo dużym stopniu do rozwinięcia handlu internetowego. Założenie sklepu internetowego jest dzisiaj niezwykle proste i może to zrobić właściwie każdy, kto ma minimalne pojęcie o obsłudze komputera. Jednak sam pomysł na sklep to nie wszystko, trzeba jeszcze umieć odpowiednio go wypromować, tak żeby przebić się przez konkurencję. Poniżej opiszemy kilka metod na promowanie sklepu, bazując na przykładzie sklepu internetowego z obuwiem.

Fanpage na Facebooku

Absolutną podstawą w dzisiejszych czasach jest posiadanie fanpage’a na popularnym serwisie społecznościowym Facebook. Chyba każdy z wiodących sklepów posiada taką stronę. Jest to świetna opcja na reklamowanie produktów, informowanie klientów o aktualnościach oraz rabatach, a też i narzędzie do komunikacji z klientami.

Założenie fanpage’a nic nie kosztuje, a jego prowadzenie jest bardzo proste. Za pomocą specjalnych opcji można nawet ustawić automatyczne publikowanie postów o wskazanych godzinach. Posty takie możemy przygotować z wyprzedzeniem i potem nie trzeba już nic robić.

Jeśli sklep jest duży i mamy wielu klientów to warto do prowadzenia kanałów w Social Media zatrudnić dodatkową osobę. Należy pamiętać też o tym, aby prowadzić fanpage w odpowiedni sposób. Wszystko zależy od branży oraz specyfiki sprzedawanych produktów. Inaczej prowadzi się fanpage sklepu, gdzie sprzedawane jest obuwie sportowe, niż taki, gdzie głównym produktem jest eleganckie obuwie.

Mailing

Wiele sklepów stosuje taktykę wysyłania wiadomości e-mail do potencjalnych klientów. Często w takich wiadomościach umieszcza się kody rabatowe oraz informacje o aktualnych promocjach, co dodatkowo zachęca do zakupu. Aby zdobyć bazę użytkowników, do których będziemy później wysyłać maile, dobrze jest stworzyć na stronie sklepu pole do zapisu na newsletter. Wiele osób chętnie podaje swój adres e-mail, żeby być na bieżąco informowanymi o rabatach i innych wydarzeniach, jest to więc dobra okazja, żeby niskim nakładem pracy stworzyć listę mailingową, która później może zapewnić nam duże przychody.

Pozycjonowanie strony

To, jaką pozycję nasza strona będzie miała w wynikach wyszukiwań, decyduje o ilości potencjalnych klientów, którzy ją odwiedzą. Warto zadbać o to, aby strona plasowała się na wysokich pozycjach, zwłaszcza na popularne frazy związane z ofertą sklepu. Pozycjonowanie nie jest łatwe i należy do czasochłonnych procesów. Warto jednak o to zadbać, gdyż zapewni to stały przychód w późniejszym okresie. Do pozycjonowania można zatrudnić profesjonalistów, którzy za pewną opłatą zoptymalizują stronę pod kątem SEO. Taki zabieg pomoże uzyskać lepszą pozycję w wyszukiwarce.

Alternatywą dla pozycjonowania jest również płatna reklama w Google AdWords. Stawki za kliknięcie wahają się w zależności od popularności poszczególnych fraz oraz od branży. Przemyślana kampania reklamowa w Google AdWords to zawsze dobra inwestycja, która powinna zwrócić się z nawiązką. Najlepszy efekt daje połączenie tego typu promocji z pozycjonowaniem strony.

To tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób można promować swój sklep internetowy. Metod jest znacznie więcej i cały czas pojawiają się nowe rozwiązania.