Reklama telewizyjna – czy nadal skuteczna?

Nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek miała się skończyć era reklam telewizyjnych. Każdy kanał regularnie emituje pasmo reklam między odcinkami serialu czy też w innych momentach. Gwiazdy nadal chętnie występują w rozmaitych spotach reklamowych i wszystko wskazuje na to że biznes ma się dobrze.

Kto jest odbiorcą telewizyjnych reklam?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kto jest odbiorcą telewizyjnych reklam, gdyż wszystko zależy od tego na jakim kanale są one emitowane, w jakich godzinach oraz czego dokładnie dotyczą reklamy. Ale można założyć, że większość reklam jest jednak kierowana do osób starszych. Młodsze pokolenie nie ogląda już prawie telewizji, głównie za sprawą internetu. Za to starsze osoby często przesiadują przed telewizorem, nierzadko jest to główne źródło ich rozrywki, dlatego też reklamy są zwykle kierowane do osób w tym wieku.

Jaki jest cel reklam telewizyjnych?

W porównaniu do reklam, chociażby internetowych, te telewizyjne wypadają blado. W internecie, klient tuż po zobaczeniu reklamy, jednym kliknięciem przenosi się do strony produktu i może sfinalizować zakup. W przypadku reklam telewizyjnych nie ma takiej możliwości, chyba że reklama dotyczy sprzedaży telefonicznej, ale rzadko się takie widuje w obecnych czasach. Reklamy telewizyjne mają zwykle na celu zwiększenie rozpoznawalności danej marki lub produktu. Bardzo często zaobserwujemy reklamy produktów codziennego użytku, artykułów spożywczych. Chodzi o to, żeby utrwalić w oglądających przekonanie, że to właśnie ten keczup lub proszek do prania powinni wybrać przy następnych zakupach. Często nieświadomie widz potrafi przywiązać się do jakiejś marki, za sprawą chwytliwego hasła czy melodii. Później, w sklepie, mając do wyboru kilka produktów z danej kategorii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierze właśnie ten, który kojarzy z reklam.

Dlaczego zatrudnia się celebrytów do reklam?

W telewizji można spotkać się z dużą ilością reklam, w których występuje jakaś znana osoba. Najczęściej ta osoba zachwala reklamowany produkt i poleca go innym. Oczywiście, tak naprawdę najczęściej osoby te nie mają nic wspólnego z reklamowanym produktem i jest bardzo możliwe, że wcześniej nawet nie miały z nim styczności, ale jak widać sposób i tak działa. Sławna, lubiana osoba podpisująca się imieniem i nazwiskiem pod rekomendacją danego produktu to wielki atut w oczach klientów i często jest to decydujący czynnik przy zakupie. Dlatego właśnie firmy płacą ogromne pieniądze celebrytom, aby Ci zgodzili się wystąpić w reklamach ich produktu.

Chwytliwe hasło to podstawa

Chwytliwe hasło jest podstawą udanej reklamy telewizyjnej. Najlepiej jeśli jest ono zaśpiewane w sposób tworzący prostą i wpadającą w ucho melodię. Chyba każdy przyłapał się na nuceniu motywu z reklamy znanego proszku do prania, a to tylko jeden z wielu przykładów. Reklamy telewizyjne zwykle są krótkie i występują w blokach, po kilka naraz. Dlatego bardzo ważne jest, aby reklama wyróżniała się na tle innych i była maksymalnie interesująca. Umiejętnie stworzona reklama telewizyjna może znacząco wpłynąć na osiągane obroty.