Psychologia reklamy

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale psychologia odgrywa bardzo duże znaczenie w reklamie. Znajomość działania psychiki ludzkiej oraz umiejętne używanie języka korzyści sprawiają, że reklama jest w stanie nakłonić wiele osób do kupna produktu lub skorzystania z usługi.

Sztuka perswazji

Dobra reklama wywiera wpływ na widza, wzbudza w nim emocje, zmusza do refleksji oraz ostatecznie nakłania do zakupu lub pomaga zwiększyć rozpoznawalność danej marki. Każde słowo użyte w reklamie ma znaczenie, dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiedniego tekstu oraz scenariusza. Osoby zajmujące się reklamą, często szkolą się z podstawowych praw, którymi rządzi się psychika ludzka. Znajomość mechanizmów jej działania pomaga później wywierać wpływ na potencjalnych konsumentów.

Czasami niepozorne elementy mają bardzo duże znaczenie, mimo że na pierwszy rzut oka są one nieistotne. Jednym z dobrych przykładów jest fakt, że kolor przycisku, który użytkownik musi kliknąć aby zamówić daną usługę czy produkt ma wpływ na współczynnik kliknięć. Okazuje się, że pewne kolory dużo bardziej niż inne, zachęcają do podjęcia akcji. Podobnie jest z rozmieszczeniem poszczególnych elementów na stronie. Takich elementów jest o wiele więcej, dlatego wiedza z zakresu psychologii jest mile widziana w każdej dobrej agencji reklamowej.