Kontrowersyjne reklamy

Każdy słyszał chyba o jakiejś kontrowersyjnej reklamie, która błyskawicznie zniknęła z telewizji, czy też internetu. Po takim incydencie, zwykle pojawia się masa artykułów na ten temat, a na twórców niestosownych reklam, często zostają nakładane kary. Czy takie reklamy to niefortunny wypadek przy pracy czy może celowy zabieg?

A co jeśli to się opłaca?

Patrząc czasami na tego typu “zakazane” reklamy, aż ciężko uwierzyć, że nie było to zamierzone działanie. Być może firmy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że taka reklama zostanie usunięta i zostaną oni obciążeni karą. Może wszystko to jest wkalkulowane w koszt kampanii. Afera wokół firmy w związku z niestosowną reklamą, często przyczynia się do znacznego zwiększenia rozpoznawalności marki. Może w imię zasady – “nieważne jak mówią, ważne żeby mówili”, firmy świadomie decydują się na taki krok. Skuteczna kampania reklamowa często kosztuje krocie. W porównaniu z tymi kwotami, kary którymi obciążane są firmy, wydają się być śmiesznie niskie.

Oczywiście to tylko teoria i być może nie ma ona zbyt wiele wspólnego z prawdą, ale warto się nad tym głębiej zastanowić, gdyż temat wydaje się być interesujący.

Jak stworzyć atrakcyjną reklamę bez kontrowersji?

Choć stworzenie chwytliwej reklamy bazując na kontrowersyjnych tematach jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku unikania takich tematów, to skuteczna reklama bez kontrowersji jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Chwytliwe hasło, wpadająca w ucho melodia, odpowiedni dobór aktorów i stosowny czas trwania reklamy – to czynniki, które są w stanie sprawić, że reklama odniesie ogromny sukces i pozwoli wygenerować dużą ilość sprzedaży. Nie bez powodu spece od reklamy liczą sobie za swoje pomysły olbrzymie kwoty. Solidna reklama to filar sprzedaży i było tak od zawsze, zmieniają się tylko formy przekazu.